Jūs esate: Pradžia » Aktyvios » EDUKACINĖS PROGRAMOS JONO BASANAVIČIAUS GIMTINĖJE

EDUKACINĖS PROGRAMOS JONO BASANAVIČIAUS GIMTINĖJE

Edukacija vaikams

Pro vaikystės langą
Programos metu moksleiviai supažindinami su muziejuje esančiomis etnografinėmis ekspozicijomis, valstiečių namų apyvokos daiktais ir darbo įrankiais, išklauso pasakojimą apie Jono Basanavičiaus vaikystę, santykius su šeimos nariais, jam nutikusius nuotykius, linksmas ir įdomias istorijas, kurias jam pasakojo tėvas. Programos dalyviams pateikiama kūrybinė užduotis – ant popieriaus lapo nupiešti tai, ką Jonas Basanavičius galėjo matyti pro savo vaikystės namų langą.

01

Kai žemę šildo ąžuolai
 
Ekskursijoje po Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną lankytojai sužino jo sodinimo istoriją, susipažįsta su ąžuolyno giraitėmis, aplanko vardinius ąžuolus. Išgirsta pasakojimą apie ąžuolų rūšis, jų sodinimą, naudą, apie ąžuolą lietuvių liaudies mitologijoje, tautosakoje, etnografijoje. Po pasivaikščiojimo siūlomos praktinės užduotys: viktorina apie tai, ką sužinojo ekskursijoje, taip pat visi norintys gali pasigaminti įvairių darbelių iš ąžuolyne surinktų ąžuolų lapų ir gilių, pasiklausyti dainų apie šį medį. Skanaujama gilių kava.

02

Vargo mokykla
Pamokoje suvalkietiškoje troboje – stuboje inscenizuojama autentiška XIX amžiaus slaptosios lietuviškos mokyklos aplinka, pasakojama apie spaudos draudimo laikus, daraktorių mokyklas. Supažindinama su draustąja literatūra, daraktorių mokyklų mokymo priemonėmis. Žvakių šviesoje mokomasi rašyti grifelinėje lentelėje, skaitoma maldaknygė, iš kurios rašto mokėsi Jonas Basanavičius.

03

Keptuvėj čirška, burnoj tirpsta…
Edukacinės programos dalyviai supažindinami su XIX–XX a. sandūros Sūduvos valstiečių maisto gaminimo ypatumais, prietarais, tradicijomis ir folkloru. Dalyviai gali parodyti savo sumanumą atpažindami įvairius grūdus bei buities rakandus. Sužinoma, iš ko maišomas blendinys ir ką simbolizuoja blynas. Didelėje keptuvėje kepami blynai ir ragaujami su įvairiais dažiniais. Blynus reikia valgyti, o ne kalbėti apie juos. Tai faktas kaip blynas!

04

Gilių kava: jaunam – stiprybė, senam – sveikata
Edukaciniame užsiėmime pasakojama apie XIX–XX a. sandūroje Lietuvoje valstiečių gamintus ir mėgtus kavos pakaitalus. Dalyviai sužino, kokie augalai šio gėrimo gamybai buvo naudojami dažniausiai, kaip jie virsdavo kavos gėrimu ir kokiomis maistinėmis savybėmis pasižymėdavo. Pristatomi prieskoniai ir priedai kavai gardinti bei užkandžiai, kuriuos šeimininkės tiekdavo kava vaišindamos svečius. Užsiėmimas baigiamas išsamiu pasakojimu apie gilių kavos gaminimą ir šio gėrimo degustacija.

giliu_kava

Tas velykaičio gražumėlis
Edukacinė popietė skirta gavėnios laikotarpio ir Velykų papročiams pristatyti. Jos dalyviai supažindinami su natūraliais kiaušinių dažymo būdais, dažniausiai dažymui naudotais augalais. Aptariama velykaičių spalvų bei raštų simbolika. Susirinkusieji sužino, kokią paskirtį šventės metu atliko Velykų eglutė, kuo svarbi Velykų bobutė. Su mažaisiais popietės dalyviais žaidžiami velykiniai žaidimai, einami rateliai.

05

Kai eglutė namuos
Ši edukacinė programa skirta Advento laikotarpiui. Atvykusieji supažindinami su Kalėdų eglutės atkeliavimo į Lietuvą istorija ir jos puošimo tradicija. Kiekvienas programos dalyvis įgytas žinias išmėgina praktiškai – pasigamina savo eglutei seniausių kalėdinių žaisliukų iš tešlos, natūralių gamtinių medžiagų ir popieriaus.

adventas

Protų mūšis Jono Basanavičiaus gimtinėje „Ką žinau apie Joną Basanavičių?“
Edukacinės programos dalyviams surengiama interaktyvi viktorina „Protų mūšis“, kurioje užduodami klausimai, susiję su tautosakininku, publicistu, pirmojo lietuviško laikraščio „Aušra“ leidėju, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataru Jonu Basanavičiumi.

Protų mūšis Jono Basanavičiaus gimtinėje „Ką žinau apie Suvalkijos etninę kultūrą?“
Edukacinės programos dalyviams siūlomas patrauklus būdas susipažinti su ta sritimi, kuri sulaukė išskirtinio Jono Basanavičiaus dėmesio nuo mažumės iki pat senatvės – etnine kultūra. Kadangi Jonas Basanavičius gimė ir augo Suvalkijoje, apsiribojama šio regiono etnokultūra. Dalyvauti protų mūšyje kviečiami visi norintys pasitikrinti arba pagilinti savo žinias apie Suvalkijos regiono papročius, folklorą, materialinę ir dvasinę kultūrą, architektūrą ir linksmai bei prasmingai praleisti laiką Jono Basanavičiaus gimtojoje sodyboje.

Edukacija suaugusiesiems


Krikštynos
Edukacinio užsiėmimo dalyviai sužino apie senuosius šios šeimos šventės papročius. Senojoje suvalkiečio sodyboje susirinkę svečiai patys tampa tradicinių krikštynų dalyviais: spėja būsimą naujo šeimos nario gyvenimą, aiškinasi jo vardo reikšmę, išbando krikšto tėvus, primena jų pareigas. Programoje dalyvauja etnografinis ansamblis, kuris visus supažindina su Sūduvos regionui būdingu krikštynų folkloru.

06

Suvalkietiška veseilia
Programos metu jaunavedžiai supažindinami su senųjų suvalkietiškų vestuvių papročiais ir patys patiria ano meto vestuvininkų išbandymus. Jie tikrina vienas kito sumanumą ir išradingumą, išsiaiškina, kokia ateitis jų laukia. Programoje gali dalyvauti etnografinis ansamblis.

07

Mergvakaris
  
Edukacinėje programoje būsima nuotaka supažindinama su senųjų vestuvių pradinio etapo – vakarynų – papročiais. Pradžioje vyksta vyriausios pamergės rinkimai. Vėliau nuotaka atsisveikina su rūtų darželiu, pinamas rūtų vainikėlis, ji apdainuojama, apdovanojama, pašokdinama. Aiškinamasi, kaip nuotaka turi elgtis vestuvių metu, kad santuokinis gyvenimas būtų sėkmingas ir laimingas. Mergvakaris baigiasi naujos būsimos nuotakos išrinkimu. Programoje gali dalyvauti etnografinis ansamblis.

08

Jono Basanavičiaus gimtinė
Gimtinės g. 17, Ožkabalių I k., Bartninkų sen., LT-70329 Vilkaviškio r.
tel. +370 (342) 6 93 65
el. paštas j.basanaviciaus.gimtine@lnm.lt

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes